Také v uplynulém školním roce 2023/2024 podpořil dobrovolný svazek obcí Region Slezská brána (DSO RSB) v návazností na dlouholetou tradici řadu akcí pro školy, které se nacházejí na jeho území. Šlo celkem o osm sportovních akcí, které dále doplňovala „Projektová výuka se zaměřením na vědomosti o regionu“.
Sportovní akce probíhaly od prosince 2023 do května 2024 a týkaly se jak obou stupňů základních škol, tak i děti předškolního věku. Již před Vánocemi 2023 se uskutečnil Mikulášský turnaj ve vybíjené a Vánoční minivolejbal, v obou případech pro žáky 1. stupně. Po Novém roce na ně nejprve navazovalo Mistrovství školek Slezské brány pro předškoláky. Následovaly dvě sportovní akce pro žáky 1. stupně - turnaj ve florbalu a soutěž O šachové krále a královnu regionu Slezská brána. Poslední tři sportovní zápolení se naopak zaměřovala především na žáky 2. stupně. Šlo postupně o branný závod, orientační běh a lehkou atletiku. Právě závody v lehké atletice, které se účastní nejvíce žáků, bývají tradičně nejen poslední akcí, ale svou masovosti (účast okolo 200 dětí) také vyvrcholením celého cyklu sportovních soutěží. K závodům v orientačním běhu však dodejme, že se jich účastnili i žáci třetích až pátých tříd a v tomto smyslu jde o akci, která je určena pro oba stupně výuky. Nejdelší tradicí má turnaj ve vybíjené, který proběhl již popatnácté a lehká atletika, která zaznamenala v loňském školním roce již 14. ročník.
Všech sportovních akcí se účastnilo okolo 740 žáků. Spolu s učitelských doprovodem šlo o cca 800 osob. Region Slezská brána podporuje tyto akce jak organizačně (především zajištěním dopravy), tak finančně, kdy hradí nejen náklady na již zmíněnou dopravu, ale obvykle také náklady materiálního charakteru (občerstvení, odměny), popř. náklady na zpracování videozáznamů nebo nájem stadionu (v případě lehkoatletických závodů, které probíhají na stadionu TJ Slezan F-M). Podstatný podíl na organizací vlastního průběhu však náleží školám. Hned tři sportovní akce takto organizačně připravila a jejich průběh zajistila ZŠ Raškovice, po jedné dále ZŠ Vratimov – Datyňská, ZŠ Paskov, ZŠ Sedliště, ZŠ, Václavovice a ZŠ Řepiště. Průběh všech akcí byl bezproblémový. O to více patří školám, jejich učitelům a často i pomáhajícím žákům poděkování.
Samostatnou kapitolou spolupráce se školami byl druhý ročník tzv. „Projektové výuky se zaměřením na vědomosti o regionu“, při které vybraná družstva z 1. stupňů (žáci 5. tříd) a z 2. stupňů (žáci 8. tříd) řešila určitý problém ve své obcí. Téma vybíraly děti d s učitelem a obvykle také po konzultaci i se starostou, resp. starostkou. Poté s dostupných zdrojů i konzultaci s odborníky nebo s občany získávaly informace, navrhovaly řešení a ta na závěr projektu na společné přehlídce prezentovaly. S ohledem na velký zájem škol (zapojilo se 10 z 12 škol našeho regionu) byla závěrečná přehlídka v letošním roce rozdělena do dvou části a proběhla tak samostatně pro 1. stupeň a samostatně pro 2. stupeň. Vyhodnocení kvality navrhovaných řešení provedli ve většině případů bezprostředně po prezentaci pro své školy samotní starostové nebo starostky. Osobitost tohoto přístupů, kterou ve vztahu k regionálním tématům navrhl ředitel ZŠ Sedliště Mgr. David Hubeňák, se letos setkala s uznáním a vstřícnosti k podpoře i ze strany Nadačního fondu Hyundai, který zásadním způsobem přispěl na úhradu souvisejících nákladů. Hlavním organizátorem přehlídek ve vratimovském kině Hvězda bylo Středisko volného času Vratimov.
Ing. Miroslav Lysek, koordinátor spolupráce se školami